Google Türkiye’de 2020 Yılında En Çok Aratılanlar

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google “Google in Search 2020” ile Türkiye’de yapılan aramalarda öne çıkan sonuçları yayınladı.

Türkiye’de ilk üç yapılan arama;

🔸EBA

🔸Dolar Kaç TL

🔸Corona Virüsü

Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada 2020 yılında yapılan aramalarda ilk üçte corona virüs bulunmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de olumsuzlukların yaşandığı bir yıl olarak tarihe geçen 2020 yılında Türkiye’de aratılan dördüncü kelime deprem oldu. Sıralama ise şöyle devam ediyor; Zoom, Hes kodu alma, Kandilli Rasathanesi, Sokağa çıkma yasağı, Sağlık Bakanlığı ve ABD seçimleri.

Yapılan aramaları kategorize eden Google;

İçerisinde “Nasıl” geçen aramalarda ilk sırada “Hes Kodu Nasıl Alınır” zirvede yer alıyor.

Pandemi döneminde gerek sokağa çıkma yasakları gerekse kişisel tedbirler ile evde daha fazla vakit geçirdiğimiz bir yıl olarak akılda kalan 2020’de sosyal mecralarda sürekli yeni akımlar ortaya çıktı. Mart ayıda yaşanan yasak sonrasında bir anda sosyal medyanın yeni trendi “evde ekmek yapma” oldu. Hal böyle olunca da “Tarifler” kategorisinde en çok aranan kelime ekmek oldu.

Diziler kategorisinde ise ilk beş şöyle; Sadakatsiz, Mucize Doktor, Masumlar Apartmanı, Sen Çal Kapımı ve Alev Alev.

Kişiler kategorisinde zirvede ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yer alırken ikinci sırayı eski hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak aldı.

 345 görüntüleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir