Yeniden Pazarlama Neden Çok Önemli

Yeniden Pazarlama Nedir?

Yeniden pazarlama (re-marketing) veya yeniden hedefleme (re-targeting) olarak da bilinen pazarlama yöntemi, web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcıları hedefleyen reklamların genel adıdır. Web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılara gösterebilir ve web sitenizde ziyaret ettikleri bölümlere veya diğer etkileşimlere göre reklamları özelleştirebilirsiniz. Google ağında yeniden pazarlamadan bahsettiğimizde, bu kullanıcılar Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki web sitelerine göz attığında veya Google’da arama yapmak için ürünlerinizle ilgili terimleri kullandığında reklamlarınız görünebilir.

Yeniden Pazarlama Neden Çok Önemli ve Faydalıdır?

Yeniden pazarlama, pazarlama yatırımının geri dönüşünü artırmak için çok önemli bir araçtır çünkü kullanıcılar genellikle belirli bir reklam sıklığı elde ettikten sonra karar verirler. Örneğin, bir kampanya oluşturursunuz ve web sitenize 20’si satın alan 1000 ziyaretçi getiriyorsunuz. Kalan 980 kişi ayrıldı ve verdiğiniz reklamı unuttu. Bu 980 kişiye diğer web sitelerine göz attığınızda reklam gösteriyorsunuz ve onların sizi tekrar hatırlamasını sağlıyorsunuz. Örneğin içlerinden 20 kullanıcının daha bu yöntemle ürünü satın almasını sağlayarak ayırdığınız reklam bütçesi ile elde ettiğiniz geliri iki katına çıkarmış olursunuz. Dönüşüm reklamları için bütçenize ekleyeceğiniz rakam ile aldığınız verimlerin istatistikleri kıyaslandığında, dönüşüm reklamlarının ne kadar mantıklı bir yatırım olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Dönüşüm reklamlarının getirisi yadsınamaz düzeyde iken bu pazarlama yöntemi sadece reklam vermek demek değildir. En önemli hususlardan biri ise dönüşüm izlemeyi doğru yapmaktır. Eğer bir sosyal medya uzmanı ile çalışıyorsanız doğru dönüşüm izleme stratejisi ile daha verimli dönüşler alabilirsiniz.

Dönüşüm İzleme Nedir?

Dönüşüm reklamları akabinde dönüşüm izleme ile ilgili en yaygın yanılgılardan biri, yalnızca satın alma işleminin sonunda dönüşümleri izlediği düşünülmesidir. Gerçekte dönüşüm, ziyaretçilerinizin web sitenizde gerçekleştirdiği her işlemdir. Posta listelerini kaydetmekten, belirli sayfalarda daha fazla zaman geçirmekten ve hatta iletişim sayfanızı ziyaret etmekten tutun da birçok eylem doğru dönüşüm izleme yoludur. İlk olarak, işletmeniz için anlamlı olan tüm eylemleri belirleyerek dönüşüm izlemeye başlamalısınız. Belki bir ayakkabı mağazanız vardır ve ziyaretçilerinizin mağazanızı haritada görüntülemesine izin vermeniz sizin için önemli olabilir. Önemli adım, bu ziyaretçilerin doğrudan kar elde etmeseler bile sizin hakkınızda daha fazla bilgi alabilmeleridir. Bu onları değerli müşteri adayları yapar.

Sosyal Medya Uzmanı Doğru Dönüşüm İzleme Stratejisiyle Neleri Sağlar?

Sosyal medya uzmanı doğru dönüşüm izleme yaparak ne gibi yarar sağlayabilirsiniz. İşi uzmanına bırakmak elbette siteniz için daha faydalı olacaktır. Bu faydalardan kısaca bahsedelim.

• Dönüşümleri izleyerek ve analiz ederek, hangi kampanyanın, reklam grubunun, kelimenin, reklamın açılış sayfasının (açılış sayfası) daha fazla dönüşüm aldığını görmenizi sağlar.

• Dönüşümleri izlemeye başladığınızda, düşük performans gösteren kampanyaların ayrıntılarını optimize ederek müşteri sayısını artırmanızı sağlar.

• Google reklamlarında dönüşüm yoksa, tıklamaların değeri yoktur. Dönüşüm izlemeyi kullanarak, daha kaliteli ziyaretçileri çekebilir ve para israf etmeden yatırım getirinizi artırmanızı sağlar.

• Kampanyalarınızı daha iyi yönetebilir, yeniliği test edebilir, açılış sayfalarını optimize edebilir ve bu sayede işinizi büyütmenize yardımcı olur.

 579 görüntüleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir